Permakultúra Dvorisko nie je iba farma. Je to štýl života rodinky, ktorá nám umožnila stráviť u nich už niekoľko dní a spoznať ich bližšie.

 

Príbeh jednej rodinky a jedného sna

Mirko, Vlaďka a ich dcérka Vlaďka-Ninka žijú v Brezne – časť Rohozná na krásnych lazoch. Všetko vždy začína nejakým rozhodnutím, zväčša tie odvážnejšie bývajú miestami ťažšie, no ak vytrváme a sme srdnatí, prináša to radosť a krásu. Táto rodinka je toho skvelým príkladom. V roku 2016 sa rozhodli pre životnú zmenu.

Rodinka_spolu

Nejaký čas som ich aktivity, ktoré občas zdieľajú sledoval. Páčili sa mi a tak som sa začiatkom roka 2023 zapojil do súťaže ktorú vytvorili. Výhrou bola možnosť stráviť u nich 3 dni na farme, s bývaním v karavanovom prívese a spoznať aspoň z malej časti, čo je permakultúra a aký život žijú. Po pár dňoch som v skutku na to aj zabudol, no a o to krajšie bolo, keď nám napísali, že túto možnosť dostaneme 🙂 .

Permakultúra, farma a život na lazoch nie je pre každého. 

Dnes je  čoraz viac trendom, keď ľudia hľadajú často únik z mesta. Zrejme je to  prirodzený jav návratu ku koreňom, ku prírode. Avšak je rozdiel chodiť preč iba občas, rekreačne, možno na víkend, alebo sa rozhodnúť ísť žiť na vidiek, prípadne sa učiť väčšej sebestačnosti v pestovaní a chovaní,. To už je celkom iné rozhodnutie.

Preto je úžasné, že žijeme v dobe, kedy si to môžeme vyskúšať zdieľaním a vzájomnou pomocou cez rôzne plaformy ako je workaway, dobrovoľníctvo a pod.

Neskôr, po čase strávenom v realite takého života môže človek lepšie pochopiť svoje pohnútky a či skutočne chce ísť takouto životnou cestou. Práve na Dvorisku nám umožnili cez ich odvahu nahliadnuť do ich života a všetkých  súčastí, čo k nemu patria. Nielen za to im nesmierne ďakujeme 🙂 .

Čo je vlastne tá permakultúra?

Pojem permakultúra vzniklo spojením slov „permanent“ a „agriculture“, čiže trvalo udržateľné poľnohospodárstvo.  Existuje množstvo definícií. Mne sa páči veľmi jednoducho zachytené vnímanie od autora knihy Príbeh jednej slamky – Masanobu Fukuoka. „Keď človek spozná, že radosť a šťastie stráca v okamihu, keď sa ich snaží vlastniť, uskutočnil podstatu prírodného farmárstva. Konečným cieľom farmárčenia nie je pestovanie plodín, ale kultivovanie a zdokonalovanie aj nás, ľudských bytostí. Byť tu, starať sa aj o malé pole tešiť sa zo slobody a plnosti každého dňa. Poľnohospodárstvo, ktoré je celistvé a životodárne pre celú osobnosť, telo i dušu. Nielen chlebom sme živí.“

V tomto odkaze zdieľam ako to vnímajú na farme v Dvorisku.

Samotné rozhodnutie žiť viac v súlade s prírodou

„V roku 2016 sme kúpili domček na lazoch s pekným, vcelku veľkým pozemkom“. Rozpráva nám Mirko pri tom, ako po zoznámení pijeme spolu kávu aj s jeho rodinkou a mojou priateľkou Jankou. „3 roky sme sem chodili akoby na chatu s tým, že sme pracovali na tom, aby sme sem raz mohli prísť bývať natrvalo. Dopĺňa ho manželka Vlaďka“.

V roku 2019 sa tak aj stalo. Pri ich rozprávaní sa započúvam do zvukov okolia prírody, navnímavam si čuch. Cítim akosi viac, prenikavejšie. A veru nie je to len z Vlaďkinej kuchyne, ktorá je teda báječná. Veru tak, keď sa spojí nadšenie variť s láskou a máte k tomu zväčša svoje domáce potraviny, tak to ani nemôže byť iné, než vynikajúce 🙂 .

Nemusíme byť študovaní, aby sme mohli viac vnímať, všímať si a približovať sa k poznaniu ako fungujú procesy v prírode.

Mirko vraví: „No poďme sa prejsť, urobíme vám prehliadku okolia farmy a povieme si ku tomu niečo“. Z jeho slov vnímam pokoru, učenie, trpezlivosť, poznanie a pozorovanie. Zrejme aj preto sa im podarilo vytvoriť si také krásne miestečko na život. Vytrvali aj pri situáciách kedy sa nedarilo, boli trpezliví. Príroda im ukázala, že hojnosť nie je nekonečná a občas sa stane, že niečo v nej spôsobí, že sa nedarí. Azda preto, aby bola rovnováha.

Nie som proti práci, som proti nepotrebnej práci. Ľudia niekedy pracujú viac, ako potrebujú, aby mali veci, po ktorých túžia, a niektoré veci, po ktorých túžia, nepotrebujú. MASANOBU FUKUOKA

Tu sa vám musím priznať, že som sa ku písaniu tohoto článku vrátil skoro po ročnej prestávke. Prečo? Netuším. Akosi som stratil niť. Nevadí mi to. Práve naopak, vnímam to teraz s novým pohľadom a za to obdobie sme sa s Jankou s rodinkou na Dvorisku zblížili ešte viac.

Navsteva_konik

Stretnutie takmer po roku

V júni 2024 sme takmer po jednom roku, tuším už na štvrtej návšteve Dvoriska. Permakultúra nás neprestala zaujímať ani po roku. Keď sme prišli s takým odstupom času, nedalo sa nevidieť úžasné zmeny, ktoré sa udiali. Také vrúcne privítanie, najmä od malej Vlaďky-Ninky sme síce možno čakali, ale i tak to predčilo naše očakávania :-).

Stretnutie po roku

Niekedy nám dlhé prestávky od stretávania sa umožnia ešte viac si uvedomiť, aké je báječné mať vo svojom živote srdečných a inšpiratívnych ľudí. 

 

Manuálna práca na farme nemusí znamenať, že sa človek fyzicky a mentálne zoderie

Všimol som si na Mirkovi a Vlaďke niečo, čo ma zaujalo. Pracujú veľa, ale vedia si dopriať aj prestávky a oddýchnuť si. Poviete si, no a? Ja teda vnímam na Slovensku, že máloktorí ľudia majú toto vyladené. Určite aj ony majú čo robiť pri udržaní rovnováhy v tomto smere. Keď sa pozriem na seba, uvedomím si, že mám ešte čo zlepšovať.

Príležitosť prísť sem, na lazy využívam naplno najmä v tom, že nemusím riešiť a iniciovať svoje podnety niečo vymýšľať. Mám príležitosť akosi spomaliť občasnú rýchlosť a frekvecniu mojich myšlienkových pochodov. Z väčšej časti za to môže Mirko, ktorý ma skvelým spôsobom úkoluje na konkrétne pracovné činnosti. Nové idey a nápady prichádzajú najmä na  „riaditeľskej kávičke“. Tento pojem vznikol úplne spontánne.

Jednoducho napísané, nie sme na tejto planéte iba na to, aby sme pracovali. Toto uvedomenie môže  byť a zrejme aj bude nápomocné pri budovaní si niečoho vlastného. Áno, zamakať treba, no treba zamakať aj na tom, ako si vedieť oddýchnuť. Tu na Dvorisku nás v tom celkom pekne inšpirovali.

 

Otvorili sa Workaway a dali dôveru

Na takomto mieste je vždy čo robiť. Tu by mali zrejme najväčší problém workoholici 😀 . Stále viac chápem, že nie je cieľom robiť veľa, ale robiť efektívne a rozumne. Napriek tomu, že si tu dokážu uroiť mnoho prác sami, jednoducho potrebujú občas pomoc aj nás, ľudí z vonku.

Pozn.: Workaway je platforma, ktorá umožňuje členom organizovať ubytovanie v rodine a kultúrnu výmenu. Od dobrovoľníkov alebo „workawayers“ sa očakáva, že prispejú vopred dohodnutým množstvom času a práce denne, výmenou za ubytovanie a stravu, ktoré im poskytne ich hostiteľ. 

Karavan

Keď sme Mirkovi a Vlaďke o tejto platforme pred vyše rokom povedali z vlastných skúseností, nevedeli o tom. Boli zvedavý, no aj opatrní. Po nejakom čase sa odhodlali vyskúšať ju. Povedali nám, že to bolo dobré rozhodnutie a prevážili dobré skúsenosti. Nás to samozrejme potešilo.

 

Ak sa niečo opakovane vracia cez myšlienky, treba to objaviť

Koho zaujíma tento príbeh a miesto? Je to pre vás inšpirujúce?  Mirko, Vlaďka a ich dcérka sa stali našimi priateľmi a cítime z nich, ako im záleží, aby ľudia nahliadli na spôsob života inak. Práve aj cez ich príbeh a štýl života môžete možno zistiť a nabrať nové inšpirácie. Preto ak vás to zaujíma, nebojte sa s nimi skontaktovať. Poskytujú možnosť obhliadok s deťmi, rôzne realizácie a konzultácie. Stačí si pozrieť ich web, alebo FB kanál.

Výrobky

Dochádzajú mi slová, azda už ani nie sú potrebné. Písať by som mohol ďalej, ale keď už mi to nejde, naučil som sa to nerobiť z povinnosti a nasilu. Záverom by som chcel cez seba ešte uzavrieť tento článok s otvoreným koncom vyzývajúcou vetou a odporúčaním. OBJAVUJTE svoje okolie, tým objavíte aj nové časti samých seba.

PS: Veľká vďaka tejto skvelej rodinke. Veľká vďaka partnerke Janke a veľkú vďaku dávam aj sám sebe, že si umožňujem robiť veci inak. Tešíme sa na ďalšie stretnutia na tomto báječnom mieste.

POZDRAVUJEME všetkých… VLADO & JANKA

Lezime_v_trave

Ak sa vám tento, alebo aj moje iné články, či témy páčia a dávajú vám zmysel, prihláste sa na odber. Ďakujem a budem sa tešiť aj na prípadnú diskusiu a konštruktívnu výmenu poznatkov a názorov.